jakie warunki są ważne przy kredycie?

bank

W zależności jaki to kredyt (czy hipoteczny czy zwykły konsumpcyjny) ważne są różne, ale i te same czynniki. Oto lista najważniejszych cech na które banki szczególnie zwracają uwagę.

Warunki przy kredycie gotówkowym, zdolność

Jest kilka kwestii na które banki szczególnie zwracają uwagę, wszystkie te czynniki są opisane zwrotem „zdolność kredytowa” – to zbiór różnych cech i wartości na podstawie których bank określa czy jesteśmy dobrzy czy nie, oraz czy możemy otrzymać pożyczkę o którą wnioskujemy.

NAJWAŻNIEJSZE RZECZY PRZY SPRAWDZANIU ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

1. Zarobki – tutaj liczą się niestety najbardziej stałe, stabilne dochody – ważna i ceniona jest umowa o pracę na czas nieokreślony, bardzo korzystne dla kredytodawcy są również emerytura czy renta (ponieważ są to stałe i pewne źródła dochodu)

2. Aktualne obciążenia i zobowiązania – tutaj banki posilają się dodatkowymi bazami klientów takimi jak BIK, BIG czy ERIF. To bazy gdzie znajdują się osoby dłużnicy i nie tylko. Są tam informacje o naszych aktualnych zobowiązaniach zarówno finansowych np. kredyty gotówkowe, karty kredytowe ale również niefinansowych takie jak zaległości w płaceniu czynszu za mieszkanie, czy nieuregulowane zobowiązania związane z nie zapłaceniem za kablówkę.

3. Nasze cechy – każda z nas posiada inny status majątkowy i społeczny, dlatego też ważne są dodatkowe cechy takie jak: czy posiadamy samochód, czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy posiadamy dzieci. Również istotne są takie rzeczy jak własne mieszkanie lub dom. Każda z nich może wpłynąć pozytywnie na naszą zdolność kredytową lub też nieznacznie ją obniżyć

4. Wkład własny – w przypadku kredytów hipotecznych do wszystkich cech które posiadamy oraz naszego aktualnego statusu materialno – społecznego należy doliczyć jeszcze wkład własny. Obecnie wynosi on 20% czyli tyle gotówki potrzebujemy by móc ubiegać się o kredyt. Niestety są to coś duże sumy. Bo np. biorąc pod uwagę małe mieszkanie we Wrocławiu o wartości 300 tyś zł będziemy musieli mieć dla Banku aż 60 tys zł.

Wnioskowanie wspólne pomaga przy kredycie

Wiele banków oferuje możliwość wnioskowania wspólnego – ze współkredytobiorcą o kredyt, jeżeli więc mamy taką osobę (nie musi to być małżonek) to można spróbować zawnioskować o taką ofertę – wtedy nasza zdolność kredytowa jest lepsza, mamy większe możliwości jeżeli chodzi o otrzymanie większej kwoty, również warunki kredytu mogą być korzystniejsze (np. tańsze ubezpieczenie).

Zainteresowanych zapraszamy na polecane-kredyty.pl oraz portal z szybkimi pożyczkami chwilowka-szybko.pl

Możesz również polubić…