ocena punktowa czyli scoring
Banki przed udzieleniem kredytu weryfikują swoich klientów, wystawiając każdemu z nich tak zwaną ocenę punktową. Nazwa została zaczerpnięta z angielskiego słowa score – czyli punkty. Dlatego często można usłyszeć w Polsce hasła typu scoring, czyli ocena scoringowa.
Jest to nic innego jak przydzielenie odpowiedniej liczby punktów (im więcej tym lepiej), za poszczególne kategorie związane z zadłużeniem i spłacalnością kredytów – czyli tak zwana analiza historii kredytowej.
Można wyróżnić kilka kategorii, które brane są pod uwagę
Kredyty i ich jakość
To główny czynnik, głównie chodzi tutaj o spłacanie terminowe zaciągniętych pożyczek lub kredytów. Jeżeli regulujesz swoje zobowiązania terminowa – podnosisz ocenę punktową. Każde opóźnienie czy nieuregulowana płatność obniża Twoją ocenę punktową. Dużo zależy też od czasu opóźnienia oraz wysokości kredytu. Spłacając szybciej zadłużenie zmniejszasz ryzyko obniżenia oceny.
Spłacanie w terminie i ilość
To kwestia gdzie brane są pod uwagę Twoje spłacone kredyty i aktualnie spłacane. Im dłuższa dobra historia kredytowa, tym lepiej. Jednak należy uważać, bo duża liczba kredytów zaciągniętych w jednym czasie, może obniżyć ocenę punktową.
Spłacając kredyty warto wyrazić zgodę o przetwarzanie informacji o nich (w banku). Dlatego, że dzięki temu informacja o tych kredytach trafia do BIK, co powoduje, że są widoczne terminowe spłaty (o ile ich dokonujesz). Co sumarycznie podnosi ocenę punktową i Twoją wiarygodność, czyli podnosisz swój scoring.
Limity kredytowe – tutaj uważaj
Często banki udzielają limitów kredytowych do konta. Należy pamiętać, że częste wykorzystywanie limitów kredytowych obniża Twoją zdolność kredytową. Ponieważ limity obniżają scoring, dopóki nie zostaną spłacone. Umiarkowane korzystanie z limitów jest ok, warto o tym pamiętać.
Częste ubieganie się o kredyty
Tutaj w przypadku gdy często ubiegasz się o kredyt, ale niestety z jakiegoś powodu dostajesz odmowę, może wpłynąć na obniżenie oceny punktowej. Takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne.
Informacje o scoringu (dokonanym przez BIK, mogą być zawarte w raporcie BIK)