poprawienie czyli zwiększenie zdolności kredytowej

Właśnie od zdolności kredytowej zależy to czy bank udzieli nam kredytu czy nie. Czym ona jest? To ocena Twoich szans i możliwości jeżeli chodzi o spłatę kredytu wraz z jego odsetkami. Badając zdolność kredytową instytucja finansowa, taka jak np. bank, ocenia Twoją wypłacalności oraz ryzyko przyznania Ci pożyczki. Jest główny czynnik sprawdzany przy udzielaniu kredytu. Dlatego dobrze jest o zdolność kredytową zadbać już wcześniej. Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii na które przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę.

Forma zatrudnienia

To bardzo istotny czynnik, wiele firm jak i banków traktuje źródło dochodów bardzo poważnie. Dlatego lepiej widziane są stabilne formy takie jak umowa o pracę, czy emerytura lub renta. Umowa o pracę na czas nieokreślony pozwala bankowi mieć pewność, że kredytobiorca będzie otrzymywał stałe dochody, które pozwolą na terminową płatność rat. Identycznie jest w przypadku emerytury czy renty. Dużo gorzej traktowane są dochody niestałe takie jak umowa zlecenie czy o dzieło. Nie mówiąc już tutaj o przychodach, których nie jesteśmy w stanie udokumentować. Dlatego decydując się na pożyczkę, warto mieć to na uwadze.

Dochody

Sama forma zatrudnienia to nie wszystko, oczywiście liczy się wysokość dochodu. Im więcej zarabiamy tym lepiej. Generalnie tutaj znów istotnym jest fakt, by zapewnić sobie płynność finansową, która pozwoli na bezpieczne życie i spłatę zobowiązań w terminie.

Pożyczki i kredyty

Bardzo istotne jest posiadanie historii kredytowej, dlatego warto wcześniej o nią zadbać. Można to zrobić, korzystając z pożyczek ratalnych darmowych np. na zakup niewielkiego sprzętu agd. Regulując je w terminie, wykazujemy to że jesteśmy klientami solidnymi. Dzięki temu budujemy sobie historię kredytową i przy wzięciu większej pożyczki nie jesteśmy już dla banku anonimowi.

Dodatkowo liczą się Twoje obecne obciążenia, takie jak aktualne raty czy karta kredytowa. Które także obniżają Twoją zdolność kredytową, co ma bezpośrednie przełożenie na możliwość otrzymania nowej pożyczki. Dlatego jeżeli posiadasz kartę kredytową z dużym limitem, a z niej nie korzystasz, to zrezygnuj z niej. Również w przypadku kredytów dobrze jest brać je na dłuższy okres czasu, wtedy rata jest niższa co również nie obniża w znacznym stopniu Twojej zdolności. Oczywiście kij ma dwa końce, dłuższy kredyt jest droższy – po prostu koszt jego obsługi jest większy, przekłada się to na to, że zapłacisz więcej odsetek.

Towarzystwo kredytowe

Polepszyć swoją zdolność możesz ubiegając się o kredyt z osobą towarzyszącą. Może to by małżonek lub rodzeństwo, ale także dowolna bliska Ci osoba np. partnerka. Obecnie banki dla klientów, którzy przyszli w parze mają wiele interesujących promocji. Wnioskując „z kimś” masz oczywiście większą zdolność kredytową niż samemu.

Możesz również polubić…