Scoring pożyczkowy – co to jest?

Każda firma pożyczkowa czy bank stosują scoring. Co rozumiemy pod tym pojęciem? jak działa? Postaramy się wyjaśnić w kilku słowach:

Skoring czy inaczej pisząc scoring to nic innego jak algorytmy matematyczne oceniające naszą zdolność kredytową. Wszystkie instytucje działające w Polsce, pożyczające pieniądze swoim klientom dokonują ich wstępnej analizy – zanim pożyczą określoną kwotę. Najbardziej restrykcyjne są banki udzielające kredytów gotówkowych.

Różnica w ocenie zdolności kredytowej jest znaczna i szczególnie widać to między bankami a firmami pożyczkowymi. Te drugie nie sprawdzają zdolności kredytowej w tak szeroki sposób. Dzięki temu nawet osoby które nie zarabiają zbyt dużo, lub mają zadłużenie mogą ubiegać się o pożyczkę.

Scoringi są różne, wpływają na zdolność kredytową

Często firmy dysponując określonym budżetem na pożyczki same ustalają warunki skoringu (często robią to managerowie, czy dyrektorzy finansowi). Jeżeli w danym miesiącu jest target by udzielić jak najwięcej pożyczek – scoring zostaje obniżony i pożyczkę dostaje praktycznie każdy. W przypadku gdy weryfikacja obejmuje tylko dobrych klientów wtedy o pożyczkę nie tak łatwo.

Dlatego chcąc uzyskać wybraną kwotę – dobrze jest złożyć wniosek w kilku firmach jednoczenie. Zwiększa to nasze szanse, ponieważ w jednej firmie możemy otrzymać pożyczkę, a w innej nie.

Naszym czytelnikom polecamy odwiedzenie portalu decyzjakredytowaprezencja.pl oraz dlabezrobotnych.i-chwilowka.pl

Tutaj szanse na przyznanie pożyczki są dużo większe!

Możesz również polubić…