Raport BIK – co to jest i dlaczego jest ważny?

mężczyzna tablet przeglądający wykresy

Dużo się słyszy o raporcie BIK, szczególnie gdy ubiegamy się o kredyt w banku, czy jakąkolwiek inną pożyczkę. Co to jest raport BIK?

Raport BIK

czyli jeden z parametrów sprawdzanych przez banki w momencie weryfikacji zdolności kredytowej każdego klienta. Co to jest?

mężczyzna tablet przeglądający wykresyJest to zbiór danych pobierany z Biura Identyfikacji Kredytowej, na temat zobowiązań klienta. W raporcie zawarte są dane o naszych zadłużeniach, zobowiązaniach ich typach, wysokości, jak również o tym ile pozostało nam jeszcze rat czy kwoty do spłaty. Dane do raportu BIK trafiają z pozostałych banków.

W momencie gdy bierzemy kredyt, gdy zostanie on uruchomiony. Dane o naszym zobowiązaniu bank przekazuje do BIK.

Raport BIK jest sprawdzany przez banki calem ograniczenia ryzyka finansowego, weryfikując zobowiązania klienta, następnie jego dochody, bank może określić czy udzielić klientowi pożyczki czy może wydać negatywną decyzję kredytową. Warto wspomnieć, że w Polsce działają jeszcze inne firmy weryfikujące klientów – są nimi np. ERIF czy KRD.

Listę parametrów sprawdzanych przez banki, poza raportem bik znajdziecie na portalu decyzjakredytowaprewencja.pl

Na rynku działają firmy pozabankowe, udzielające pożyczek, tak zwanych chwilówek, które nie skupiają się tak bardzo na weryfikacji raportu BIK, takie oferty można sprawdzić na chwilowkidlakazdego24.pl, gdzie znajdziemy listę firm oferujących chwilówki.

Możesz również polubić…