czym jest zdolność kredytowa?

monety

Dla osób które chcą dokładniej wiedzieć – przedstawiamy krótki opis definicji zdolności kredytowej. Co to tak naprawdę jest i jak jest sprawdzane?

Zdolność kredytowa czyli powszechnie używane pojęcie w branży finansowej (w bankach, w firmach pożyczkowych). Poniżej chcemy przedstawić krótką definicję zdolności tak by wiedzieć po prostu jak to rozumieć.

Informacja pochodzi z forum.i-chwilowka.pl czyli forum o pożyczkach oraz chwilówkach (warto odwiedzić).

Zdolność czyli kilka cech branych do kredytu

Jest to zbiór cech i parametrów na podstawie których, instytucje finansowe które udzielają kredytów czy pożyczek weryfikują wiarygodność swoich przyszłych klientów. W zależności od wyniku, jest podejmowana decyzja – negatywna bądź pozytywna. Jeżeli wszystko jest ok, pieniądze są wypłacane lub jest uruchamiany kredyt.

Jakie czynniki wpływają na nasza zdolność? Tutaj parametrów jest dużo, różne banki weryfikują zdolność w różny sposób. Część z tych wymagań jest uregulowana prawnie, część jest autorskim systemem oceny klientów. Na wynik wyliczania zdolności kredytowej przede wszystkim wpływają: rodzaj wynagrodzenia (umowa o pracę, emerytura itp.), wysokość wynagrodzenia (im wyższa tym lepiej), zobowiązania aktualne (ile posiadamy kredytów czy obciążeń w postaci kart kredytowych, czynszów opłat), zobowiązania zaległe nieuregulowane (czy zalegamy z opłatami oraz występujemy w bazach windykacyjnych czy bazach weryfikacji klientów takich jak BIK, KRD czy ERIF).

To tylko główne czynniki o które warto zadbać gdy ubiegamy się o pożyczkę. Wynik wielu składowych mówi nam o tym czy jest dobrze czy źle. Oczywiście firmy pożyczkowe mogą łagodniej traktować klientów – dlatego o taką pożyczkę może być łatwiej niż do zwykły kredyt!

Możesz również polubić…