czym i co to jest BIK?

Logo BIK

Grupa BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Gromadzi i udostępnia informacje o tym, jak uczestnicy rynku – osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe.

Grupa BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce. Wymienia informacje pomiędzy sektorem bankowym i przedsiębiorcami wszystkich branż. W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej S.A. i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK logoBiuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK – to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Posiada w swojej bazie informacje o 140,1 mln rachunków należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów.

Z danych gromadzonych o klientach, korzystają banki oraz instytucje finansowe działające w Polsce. Przykładem mogą być firmy pozabankowe udzielające pożyczek gotówkowych. Są one udostępniane podmiotom ubiegającym się o nie w postaci tak zwanych „raportów BIK” – czyli wydzielonych informacji o danym kliencie.

Zobacz jak się możesz skontaktować z BIK.

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe.

BIK infografika liczby

Infografika przedstawiająca jak prezentuje się BIK w liczbach.

 

Pobierz raport BIK

sprawdź swoją historię
tylko 39zł / raport

 

Możesz również polubić…