dobry kredyt czy pożyczka na wakacje?

Pożyczka na urlop

Każdy człowiek potrzebuje w swoim życiu czasu na urlop i wypoczynek. To nieodzowne, nie da się funkcjonować cały czas pracując, bez zrobienia sobie przerwy. Oczywiście można odpoczywać popołudniami, czy wieczorami, ale tak naprawdę tylko dłuższa przerwa od pracy pozwoli Ci w pełni zregenerować siły. Co więcej raz w roku pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi dwu tygodniowego urlopu, taki jest wymóg prawny. Dlatego, gdy mamy ten przywilej by odpocząć, przeznaczmy ten czas faktycznie na relaks.

Dysponując wolnymi dniami, warto wyjechać chociaż na parę dni w góry lub nad morze. Ofert może być wiele, wszystko zależy od tego jak lubimy odpoczywać. Są osoby które wypoczywają aktywnie, inne wolną spędzanie czasu na plaży. Można powiedzieć, że niestety takie wyjazdy wiążą się z kosztami, tak rzeczywiście jest – ale jedno jest pewne: nie warto na tym oszczędzać. Przedstawiamy więc kilka porad i rad, z których dobrze jest skorzystać gdy decydujemy się na pożyczkę wakacyjną.

Rozsądne korzystanie z oferty pożyczek

kobieta siedząca na plażyKredyt na wakacje warto wybrać z głową. Na początku sprawdźmy oferty banków oraz firm pożyczkowych. Często oferują one promocje, z których dobrze jest skorzystać. Przykładem są niskooprocentowane kredyty bankowe, czy też pierwsze darmowe pożyczki oferowane przez firmy nie będące bankami. Zarówno te pierwsze jak i drugie mają sporo zalet. Na początku dobrze jest zastanowić się z jakiej formy chcemy skorzystać oraz ile tak naprawdę potrzebujemy gotówki.

Dobry wybór – na co zwrócić uwagę

Tak jak wspomnieliśmy, banki chcą pozyskać nowych klientów, firmy pożyczkowe również. Ofert na rynku jest bardzo dużo, dlatego dobre rozeznanie to podstawa. Przedstawiamy możliwości z których możesz obecnie skorzystać.

  • Kredyt w banku – to rozsądne rozwiązanie, szczególnie jeżeli chcesz pożyczyć większa sumę pieniędzy. Banki mają wiele promocji, jednak trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami takimi jak ubezpieczenie kredytu, czy prowizja. Nie mniej jednak tutaj spłatę możesz rozłożyć na wiele co miesięcznych rat. Długość zobowiązania może wynieść nawet 5 lat. Dzięki temu raty nie będą wysokie (oczywiście w zależności od kwoty którą pożyczysz).
  • Pożyczka pozabankowa – to doskonała propozycja do osób które chcą pożyczyć na urlop niewielką sumę pieniędzy, na krótki okres czasu. Tutaj masz możliwość otrzymania gotówki do 3000zł na okres do 45 dni. To dużo i mało, z pewnością wystarczy do następnej wypłaty, z której uregulujesz zaciągnięte zobowiązanie. Dodatkowo taką pożyczkę możesz potraktować jako zabezpieczenie finansowe wyjazdu, dlaczego? Wiele firm pożyczkowych oferuje dla nowych klientów pierwsze pożyczki bezpłatnie. Oznacza to że pożyczasz np. 2000zł, a oddajesz je po 30 dniach, nic przy tym nie płacąc! Czyli masz w razie konieczności zabezpieczenie na wyjazd w postaci gotówki na koncie, ale nie koniecznie musisz z tego skorzystać. To bardzo rozsądne podejście!

Pożyczajmy mniejsze sumy na wakacje

O ile decyzja o tym czy korzystamy z pożyczki czy kredytu, przychodzi nam łatwo, to często zastanawiamy się ile tak naprawdę potrzebujemy. Pokusą jest to by pożyczyć trochę więcej na tak zwany „zapas”. Jednak jest to dość złudne, dlaczego? Oto kilka argumentów:

  • Większa kwota pożyczki to większe obciążenie – niestety tak jest. Po pierwsze zaciągasz większy kredyt, który obniża Twoją zdolność kredytową w przyszłości. Taka informacja trafia do biku i widnieje tam Twoje aktualne zadłużenie. Dodatkowo, większy kredyt to większa suma pieniędzy do spłaty, co za tym idzie masz większe koszty. Może jeżeli rozłożysz spłatę na dłuższy okres czasu, to raty będą niższe, jednak sumarycznie jak zsumujesz odsetki okaże się, że oddajesz dużo dużo więcej niż pożyczyłeś.
  • Lepiej korzystać z krótszych pożyczek na niewielkie kwoty – ważne by regulować je w terminie. Wtedy nie obciążasz swojego budżetu tak mocno. Dodatkowo jeżeli coś by się przydarzyło, dużo łatwiej spłacisz mniejsze zobowiązanie niż duży kredyt. Dodatkowo korzystając cyklicznie z pożyczek czy kredytów, gdy je spłacasz w terminie, budujesz swój obraz wiarygodnego klienta kredytowego. To jest ważne!
  • Warto również wspomnieć, że niestety, ale tak jest – wakacje szybko miną, a kredyt do spłaty pozostanie. Z tego powodu, nawet takiego komfortu psychicznego, dobrze jest pożyczyć tylko tyle ile się potrzebuje. Tak by nie generować sobie niepotrzebnego długu.

Tick - dobry wybór.Przykładem dobrej pożyczki krótkoterminowej, gdzie za darmo otrzymasz 2000zł (jeżeli wcześniej nie korzystałeś z tej oferty) jest chwilówkomat.

Przejdź do pożyczki i zobacz szczegóły

ocena punktowa czyli scoring

ikonka finanse

Banki przed udzieleniem kredytu weryfikują swoich klientów, wystawiając każdemu z nich tak zwaną ocenę punktową. Nazwa została zaczerpnięta z angielskiego słowa score – czyli punkty. Dlatego często można usłyszeć w Polsce hasła typu scoring, czyli ocena scoringowa.

Jest to nic innego jak przydzielenie odpowiedniej liczby punktów (im więcej tym lepiej), za poszczególne kategorie związane z zadłużeniem i spłacalnością kredytów – czyli tak zwana analiza historii kredytowej.

Można wyróżnić kilka kategorii, które brane są pod uwagę

Kredyty i ich jakość

To główny czynnik, głównie chodzi tutaj o spłacanie terminowe zaciągniętych pożyczek lub kredytów. Jeżeli regulujesz swoje zobowiązania terminowa – podnosisz ocenę punktową. Każde opóźnienie czy nieuregulowana płatność obniża Twoją ocenę punktową. Dużo zależy też od czasu opóźnienia oraz wysokości kredytu. Spłacając szybciej zadłużenie zmniejszasz ryzyko obniżenia oceny.

Spłacanie w terminie i ilość

To kwestia gdzie brane są pod uwagę Twoje spłacone kredyty i aktualnie spłacane. Im dłuższa dobra historia kredytowa, tym lepiej. Jednak należy uważać, bo duża liczba kredytów zaciągniętych w jednym czasie, może obniżyć ocenę punktową.

Spłacając kredyty warto wyrazić zgodę o przetwarzanie informacji o nich (w banku). Dlatego, że dzięki temu informacja o tych kredytach trafia do BIK, co powoduje, że są widoczne terminowe spłaty (o ile ich dokonujesz). Co sumarycznie podnosi ocenę punktową i Twoją wiarygodność, czyli podnosisz swój scoring.

Limity kredytowe – tutaj uważaj

Często banki udzielają limitów kredytowych do konta. Należy pamiętać, że częste wykorzystywanie limitów kredytowych obniża Twoją zdolność kredytową. Ponieważ limity obniżają scoring, dopóki nie zostaną spłacone. Umiarkowane korzystanie z limitów jest ok, warto o tym pamiętać.

Częste ubieganie się o kredyty

Tutaj w przypadku gdy często ubiegasz się o kredyt, ale niestety z jakiegoś powodu dostajesz odmowę, może wpłynąć na obniżenie oceny punktowej. Takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne.

Informacje o scoringu (dokonanym przez BIK, mogą być zawarte w raporcie BIK)

 
Przejdź do listy pożyczek dostępnych online
 

poprawienie czyli zwiększenie zdolności kredytowej

Kobieta z dokumentami

Właśnie od zdolności kredytowej zależy to czy bank udzieli nam kredytu czy nie. Czym ona jest? To ocena Twoich szans i możliwości jeżeli chodzi o spłatę kredytu wraz z jego odsetkami. Badając zdolność kredytową instytucja finansowa, taka jak np. bank, ocenia Twoją wypłacalności oraz ryzyko przyznania Ci pożyczki. Jest główny czynnik sprawdzany przy udzielaniu kredytu. Dlatego dobrze jest o zdolność kredytową zadbać już wcześniej. Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii na które przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę.

Forma zatrudnienia

To bardzo istotny czynnik, wiele firm jak i banków traktuje źródło dochodów bardzo poważnie. Dlatego lepiej widziane są stabilne formy takie jak umowa o pracę, czy emerytura lub renta. Umowa o pracę na czas nieokreślony pozwala bankowi mieć pewność, że kredytobiorca będzie otrzymywał stałe dochody, które pozwolą na terminową płatność rat. Identycznie jest w przypadku emerytury czy renty. Dużo gorzej traktowane są dochody niestałe takie jak umowa zlecenie czy o dzieło. Nie mówiąc już tutaj o przychodach, których nie jesteśmy w stanie udokumentować. Dlatego decydując się na pożyczkę, warto mieć to na uwadze.

Dochody

Sama forma zatrudnienia to nie wszystko, oczywiście liczy się wysokość dochodu. Im więcej zarabiamy tym lepiej. Generalnie tutaj znów istotnym jest fakt, by zapewnić sobie płynność finansową, która pozwoli na bezpieczne życie i spłatę zobowiązań w terminie.

Pożyczki i kredyty

Bardzo istotne jest posiadanie historii kredytowej, dlatego warto wcześniej o nią zadbać. Można to zrobić, korzystając z pożyczek ratalnych darmowych np. na zakup niewielkiego sprzętu agd. Regulując je w terminie, wykazujemy to że jesteśmy klientami solidnymi. Dzięki temu budujemy sobie historię kredytową i przy wzięciu większej pożyczki nie jesteśmy już dla banku anonimowi.

Dodatkowo liczą się Twoje obecne obciążenia, takie jak aktualne raty czy karta kredytowa. Które także obniżają Twoją zdolność kredytową, co ma bezpośrednie przełożenie na możliwość otrzymania nowej pożyczki. Dlatego jeżeli posiadasz kartę kredytową z dużym limitem, a z niej nie korzystasz, to zrezygnuj z niej. Również w przypadku kredytów dobrze jest brać je na dłuższy okres czasu, wtedy rata jest niższa co również nie obniża w znacznym stopniu Twojej zdolności. Oczywiście kij ma dwa końce, dłuższy kredyt jest droższy – po prostu koszt jego obsługi jest większy, przekłada się to na to, że zapłacisz więcej odsetek.

Towarzystwo kredytowe

Polepszyć swoją zdolność możesz ubiegając się o kredyt z osobą towarzyszącą. Może to by małżonek lub rodzeństwo, ale także dowolna bliska Ci osoba np. partnerka. Obecnie banki dla klientów, którzy przyszli w parze mają wiele interesujących promocji. Wnioskując „z kimś” masz oczywiście większą zdolność kredytową niż samemu.

BIK i BIG odpowiedniki za granicą – podobieństwa i różnice

Mężczyzna biznesmen z teczką idący z pracy.

Brak jakiejkolwiek historii kredytowej oznacza w Polsce trudności w otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, nawet pomimo braku zadłużeń w banku. Problemy mogą mieć np. osoby, które po wielu latach wróciły do kraju z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W większości krajów funkcjonują biura zajmujące się wyliczaniem zdolności kredytowej każdej osoby, dlatego warto wiedzieć, jakiego typu informacje są w nich gromadzone.

Każdy wniosek o kredyt oznacza w Polsce konieczność wyciągnięcia przez bank raportu na temat historii kredytowej klienta z Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się w nim informacje o wszelkich zadłużeniach wnioskującego o kredyt, przebiegu spłacania poprzednich należności, a nawet liczby zapytań o kredyt. Mogłoby się zdawać, że czysty raport otwiera drogę do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, tak jednak nie jest.

Historia kredytowa jest bardzo ważna

Brak jakiejkolwiek historii kredytowej, w tym np. informacji o prawidłowo spłacanych ratach za sprzęt, może oznaczać decyzję odmowną. Dla banku taki klient stanowi ryzyko, ponieważ nie wiadomo, jak w przyszłości będzie spłacał zadłużenie. Dlatego warto jak najwcześniej zacząć budować swoją zdolność kredytową zaczynając np. od niewielkich zakupów na raty. O swoją historię kredytową powinny zadbać również osoby przebywające za granicą, zwłaszcza gdy wiedzą, że po powrocie do kraju będą chciały się starać np. o kredyt na firmę.

Możemy przejąć zadłużenie po poprzednim lokatorze

W Wielkiej Brytanii także obowiązuje zasada, że lepiej mieć długą historię kredytową niż żadną. Co ciekawe, do obliczania zdolności kredytowej wykorzystywane są nie tylko informacje o poprzednich kredytach, ale i o terminowości w płaceniu rachunków np. za telefon. Wśród danych gromadzonych przez powołane do tego firmy, jak Experian, Equifax czy CallCredit, oprócz tych na temat liczby kart kredytowych czy otwartych kont, znajdują się także np. informacje o wyrokach sądów cywilnych. Jeżeli nie posiadamy żadnej historii kredytowej, to najlepszym sposobem jest zostanie autoryzowanym użytkownikiem konta osoby, która posiada bogatą historię w banku lub złożenie wniosku o kartę kredytową i spłacanie jej w terminie.

Ciekawy jest również fakt, że w Wielkiej Brytanii bardzo ważna przy wyliczaniu zdolności kredytowej jest także obecność na liście wyborców. Podobnie, jak w Polsce nie należy również składać wielu zapytań kredytowych w krótkim czasie, ponieważ są one niekorzystnie odbierane przez analityków banku. Niestety, zdarzają się również kuriozalne przepisy. Na przykład wprowadzając się do nowego mieszkania ryzykujemy, że osoba poprzednio je zamieszkująca miała niekorzystną historię kredytową, a my automatycznie ją przejmiemy. Firmy gromadzące dane mogły bowiem nie odnotować zmiany lokatora i jedyna informacja, jaką posiadają, mówi o tym, że pod tym adresem mieszka nierzetelny płatnik*.

– Przedsiębiorcy w Polsce często narzekają na skomplikowany proces kredytowy i że nawet niewielkie zadłużenie może spowodować, że nie otrzymają kredytu na firmę. Tak jednak jest w większości krajów, a nawet zdarza się, że otrzymanie kredytu za granicą jest jeszcze trudniejsze. Jeżeli przedsiębiorcy nie wiedzą, czy mają szansę na kredyt i który bank przymknie oko na niektóre przewinienia, to zawsze warto zapytać o to doradcę finansowego – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

W Niemczech nie jesteś indywidualnym przypadkiem, a przedstawicielem grupy

U naszych zachodnich sąsiadów organem odpowiedzialnym za gromadzenie danych na temat potencjalnego kredytobiorcy jest Schufa. Do Schufy docierają dane z banków, towarzystw ubezpieczeniowych, firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową, towarzystw leasingowych, sklepów, przedsiębiorstw telekomunikacyjnych i firm windykacyjnych – czyli praktycznie z każdego miejsca, z którym współpraca wiąże się z regulowaniem płatności w terminie. Ze względu na fakt, że Schufa nie jest uprawniona do gromadzenia danych na temat majątku czy miejsca zatrudnienia danej osoby, Niemcy znaleźli ciekawy, choć kontrowersyjny sposób, aby wyliczyć ryzyko udzielenia kredytu. Składając wniosek kredytowy nie jesteśmy traktowani jako indywidualny przypadek, ale jako przedstawiciel grupy osób o podobnych danych. Jest to tzw. postępowanie prognozujące Schufy. Komputer oblicza prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze spłatą kredytu, jakie występowały u innych osób z tej grupy. Jeżeli zatem osoby o podobnych danych w przeszłości miały kłopoty z regulowaniem rat kredytowych, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że otrzymamy negatywną decyzję z banku**.

– Jeżeli przebywamy za granicą, ale planujemy powrót do Polski, pamiętajmy, że istnieje możliwość wyciągnięcia przez BIK informacji o naszej historii kredytowej budowanej poza granicami kraju. BIK współpracuje bowiem z niemieckim Schufa, brytyjskim Equifax, jak i włoskim CRIF i jeżeli wiemy, że przebywając w tych państwach zbudowaliśmy pozytywną historię kredytową, to możemy ją wykorzystać przy staraniu się o np. o kredyt inwestycyjny w Polsce – dodaje Paweł Mazur z ANG Biznes.

*Źródło: http://dlugi.co.uk

*Źródło: http://dojczland.info

Źródło: ANG Biznes

Nowy Rok – kilka cennych rad dla Ciebie przy korzystaniu z kredytów i pożyczek

para cechy zbierane przy pożyczkach

Każdy z nas chce jak najlepiej finansowo rozpocząć nowy rok. Stawiamy sobie noce cele, definiujemy postanowienia. Jest to okres gdy chcemy odmiany w naszej codzienności. Obiecujemy sobie wiele, zarówno w związku z finansami osobistymi jak i dbaniem o samego siebie.

Początek Nowego Roku to postanowienia które każdy z nas sobie stawia z początkiem stycznia. Zastanawiamy się, co warto zmienić by żyło się lepiej. Bardzo często nasze cele noworoczne związane są z finansami.

Począwszy od planowania zmian takich jak remont mieszkania, czy zakup samochodu. Skończywszy na spłacie długów lub realizacje marzeń o wakacyjnym zagranicznym urlopie. Realizacja planów niestety często związana jest z wydatkami. Jednym z postanowień by poprawić komfort życia może być zmiana pracy. Aktualnie bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie. Jest to plusem dla pracownika, gdyż firmy bardzo mocno poszukują specjalistów z różnych dziedzin. Małe bezrobocie wpływa również na wzrost płac, dzięki temu możesz zyskać na podwyżce.

Dobry kredyt lub pożyczka to ważna decyzja

Co w sytuacji gdy planujesz większy wydatek lub zakup? Warto wtedy sięgnąć po dobry kredyt lub pożyczkę. Jednak jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę gdy decydujesz się pożyczyć pieniądze:

  1. Sprawdź RRSO – jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli współczynnik który mówi nam ile tak naprawdę będziemy musieli oddać odsetek i kosztów gdy zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy. Od jakiegoś czasu banki oraz firmy pożyczkowe mają obowiązek zamieszania takiej informacji na każdej reklamie i ofercie. Im RRSO jest niższe tym lepiej! Przykładowo darmowe pożyczki mają RRSO równe 0%.
  2. Korzystaj z promocji – często banki jak i firmy oferujące pożyczki nowym klientom (czyli takim którzy jeszcze nie korzystali z ich ofert) dają możliwość pożyczenia pieniędzy za darmo. Najczęściej są to sumy do 3000 zł na okres do 30 dni.
  3. Zastanów się ile gotówki potrzebujesz – nie zawsze warto pożyczać na zapas. Jeżeli potrzebujesz niewielkiej kwoty na bieżące potrzeby warto wybrać pożyczkę pozabankową (dobre zestawienie ofert prezentuje portal sprawdzonachwilowka.pl). W sytuacji gdy chcesz pożyczyć większa sumę pieniędzy warto udać się do banku lub skorzystać z pożyczki ratalnej (tzw. pożyczki długoterminowej). Tutaj warto zajrzeć na portal prezentujący oferty ratalne chwilowkanaraty24.pl
  4. Zastanów się jakie obciążenie jesteś w stanie ponieść. Ważna jest wysokość co miesięcznej raty (w przypadku kredytów lub pożyczek na dłuższy okres). To o tyle istotne by nie obciążać swoje domowego budżetu zbyt mocno, gdyż zmniejszy to po prostu komfort życia.

Poniżej przedstawiamy kilka dobrych ofert pożyczek pozabankowych. Tutaj otrzymasz pieniądze praktycznie od ręki. Wygodnie przez internet załatwisz wszystkie formalności. Pieniądze trafią bezpośrednio na Twoje konto bankowe: